Według informacji przekazanych przez Bogusława Gryszkiewicza z Krakowa rodzina Gryszkiewiczów vel Gryszkojciów (w dokumentach rodzinnych pojawiają się dwie wersje nazwiska) mieszkała w Graużyszkach w pięknym drewnianym domu, stanowiącym ciekawy przykład ówczesnej roboty snycerskiej. Niestety dom ten nie przetrwał do współczesnych czasów, gdyż spłonął niedługo po II wojnie światowej.

Rodzina składała się z małżonków Jana i Anny Gryszkiewiczów, którzy mieli czworo dzieci: Joannę, która w dzieciństwie zginęła w wypadku, Karolinę (po mężu Dowling), Eleonorę (po mężu Zaniewską) oraz Franciszka.

Jan Gryszkojć (Gryszkiewicz) był w Graużyszkach osobą znaną i szanowaną, czego dowodzi pełniona przezeń od 1935 roku funkcja zastępcy kierownika Katolickiego Stowarzyszenia Mężów parafii graużyskiej. Niestety zmarł tragicznie przed wybuchem II wojny światowej.

Karolina – prawdopodobnie w drugiej połowie lat 30 XX wieku – wyemigrowała do USA, Franciszek - w czasie okupacji żołnierz AK - został w roku 1944 wcielony do 2 Armii LWP i po zakończeniu wojny w rodzinne strony już nie wrócił, natomiast Eleonora wraz z matką zostały po II wojnie światowej ekspatriowane z Graużyszek na tzw. Ziemie Odzyskane.

Poniżej zdjęcia rodzinne Gryszkiewiczów (Gryszkojciów) z Graużyszek pochodzące z albumu rodziny Zaniewskich:

genealogia kresy fotografia oszmiański genealogia kresy fotografia oszmiański
Dziewczęta z kółka hafciarskiego w Graużyszkach (Karolina Gryszkiewicz siedzi w drugim rzędzie, druga od prawej) - archiwum rodzinne Zaniewskich Prawdopodobnie członkowie chóru lub jakiegoś koła parafialnego w Graużyszkach (centralnie w grupie pięciu dziewcząt na kocyku, wystawiając przed obiektyw trzymaną w lewej ręce torebkę siedzi Karolina Gryszkiewicz - wyżej pan w jasnym trenczu). Fotografia wykonana w Graużyszkach, z prawej strony widoczny prawdopodobnie fragment dzwonnicy parafialnej - archiwum rodzinne Zaniewskich
genealogia kresy fotografia oszmiański genealogia kresy fotografia oszmiański
Karolina Gryszkiewicz (po prawej) ze swoim ówczesnym narzeczonym Stachem Runowiczem (po lewej siostra Stacha); zdjęcie wykonane prawdopodobnie w Oszmianie lub Wilnie - archiwum rodzinne Zaniewskich Eleonora Gryszkiewicz (po mężu Zaniewska)
- lata 30 XX wieku w Graużyszkach
- archiwum rodzinne Zaniewskich
genealogia kresy fotografia oszmiański genealogia kresy fotografia oszmiański
Grupa młodzieży graużyskiej (zdjęcie wykonane około roku 1936-1939 pierwszy z prawej strony - bokiem - Franciszek Gryszkiewicz) - archiwum rodzinne Zaniewskich Wspólny portret uczniów i ich opiekunów ze szkoły graużyskiej (prawdopodobnie początek lat 30 XX wieku)
- archiwum rodzinne Zaniewskich
genealogia kresy fotografia oszmiański
Grupa młodzieży graużyskiej (zdjęcie wykonane około roku 1936-1939 - w środku pierwszego rzędu Franciszek Gryszkiewicz) - archiwum rodzinne Zaniewskich